CHP heyeti, Kıbrıs'taki belediyelere hangi belediyecilik faaliyetlerini 'ihraç' etmek için gitti?

CHP heyeti, Kıbrıs'taki belediyelere hangi belediyecilik faaliyetlerini 'ihraç' etmek için gitti?

Torun'un açıklamalarından anlaşılacağı gibi; CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları heyeti Kıbrıs'taki belediyelere "BELEDİYECİLİK İHRACI" için gitmişler!

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: "Amacımız KKTC'deki belediyelere katkıda bulunmak" CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: "Amacımız KKTC'deki belediyelere katkıda bulunmak"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve beraberindeki CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarının Kıbrıs çıkartması dün de devam etti.

Torun, dün Kıbrıs'ta düzenlediği basın toplantısında ziyaretlerinin amacını açıkladı "Amacımız KKTC'deki belediyelere katkıda bulunmak" dedi. İHA'da haberi Torun'un ağzından çıkan kelimelerle başlık yapıp servise koydu. 

Bilindiği üzere; Torun'un siyasi karnesinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP'ye kaptırmak yer alıyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden Torun, devamında CHP'den milletvekili adayı yapıldı ve halen siyasi kariyerini CHP Genel Başkan Yardımcılığı şeklinde yürütüyor...

Eskiden ilkokul karnelerinin sağ tarafında "Hal ve Gidiş" bölümü yer alır ve öğretmenlerde buraları tüm öğrenciler için "Pekiyi" notu vererek doldururdu. İstisna, çok yaramazlık yapan çocuklar içinde "Pekiyi" notunun dışında, aileleri görsün diye uyarı mahiyetinde değişik notlar verirlerdi...

Torun'un açıklamalarından anlaşılacağı gibi; CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları heyeti Kıbrıs'taki belediyelere "BELEDİYECİLİK İHRACI" için gitmişler!

Önceki dönemden değil; Mart 2019 seçimlerinde göreve gelen CHP'li Belediyelerin "HAL ve GİDİŞ"LERİNE bir bakalım mı?

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "yolsuzluk" iddiaları ile görevden alındı ve hala açıkta.

İzmir'in Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, FETÖ'ye üye olmak iddiası ile tutuklandı ve hakkında 6.3 yıl hapis cezası verildi. Urla Belediyesi kayyum tarafından yönetiliyor.

Adana'nın Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, "rüşvet" operasyonu kapsamında gözaltına alındı ve halen cezaevinde. 

İzmir'in Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, "yolsuzluk" operasyonu kapsamında gözaltına alındı ve halen yargılanması devam ediyor. Menemen Belediyesini Ak Partili Başkan Vekili Aydın Pehlivan Yönetiyor.

İzmir'in Kemalpaşa Belediyesine "rüşvet" operasyonu düzenlendi, gözaltına alınan 11 kişiden 3'ü tutuklandı.

İzmir'in Buca Belediyesine "yolsuzluk" operasyonu düzenlendi, gözaltına alınan 16 kişiden 4'ü tutuklandı.

İzmir'in Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Ağır Cezada yargılandığı 54 sanıklı "suç örgütü" dava dosyasına, devam eden "azmettirme" dava dosyası eklendi. 

Muğla'nın Milas Belediyesine imar yolsuzluğu operasyonu düzenlendi, 3 kişi tutuklandı.

Kırıklareli'nin Kıyıköy Belde Belediye Başkanı Ender Sevinç hakkında belediye personeli 4 kadını taciz etme iddiası ile hakkında 34 yıla hapis istemi ile dava açıldı. 

Basında çıkan haberlerden derlediklerimiz: https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/749257.aspx

YALOVA:
Şubat 2020’de Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı; CHP’li Yalova Belediyesi'nin kasasından 30 milyon lira kaçırılarak yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve tutuklu bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştı. Konuya ilişkin İddianamede; Yalova Belediyesi'nden 2014-2020 yılları arasında 555 işlemde toplam 20 milyon 739 bin 664 TL usulsüz ödeme yapıldığının tespit edildiğine dikkat çekiliyor.

ŞİŞLİ:
Mart 2020’de bir diğer yolsuzluk soruşturması da Şişli’de yaşandı. İçişleri Bakanlığı, 2018’de CHP'li Şişli Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün yardımcıları Asım Kantoğlu ve Nimet Toprak’ı görevden uzaklaştırmıştı.

SARIYER:
Yine Mart 2020’de CHP'li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay'ın çocukları ve kardeşleri üzerinden çok sayıda lüks rezidans satın aldığı iddia edilmişti. Genç'in ruhsat verdiği alanda çocukları adına üç lüks rezidans satın aldığı ortaya çıkmıştı.

ÇORLU:
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bu yıl Ocak ayında şehir içi toplu taşıma hizmeti veren ve başkanlığını CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Kadir Albayrak'ın yaptığı Tekirdağ Otopark Ulaşım AŞ, 5 milyon liralık kayıp akaryakıt ile gündeme gelmiş. Olayla ilgili olarak 11 kişi gözaltına alınmıştı.

BAYRAMİÇ:
Çanakkale Bayramiç İlçesi Belediyesi de Mart ayında zimmet iddiasıyla gündeme gelmişti. Belediye Başkanı Mert Uygun’un, istasyonun gelirlerini bankaya yatırması için yetkilendirdiği sorumlu T. G.’nin 73 bin lirayı bankaya yatırmadığı iddia edilmişti. Kayıp 73 bin liraya ne olduğu, yürütülen soruşturma sonucunda ortaya çıkacak.

ESENYURT:
Ağustos ayında, İstanbul’da M.A.'nın liderliğini yaptığı bir suç çetesinin başta Esenyurt olmak üzere İstanbul'daki bazı ilçelerde yapılmakta olan inşaat projelerini gasp ettiği, inşaat projelerini kendilerine aitmiş gibi gösteren sahte belge düzenleyerek satışa çıkardığı tespit edilmiş ve 48 kişi gözaltına alınmıştı. Ayrıca, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ve ekibinin, söz konusu çeteden 50 daire rüşvet aldığı iddiaları gündeme gelmişti.

ATAŞEHİR:
Ataşehir’de CHP’li Belediye Başkan Battal İlgezdi’nin belediye kaynakları ile yaptığı usulsüzlükler, Sayıştay Raporu ile ortaya çıkmıştı. Sayıştay, Erguvan Barış Parkının yapılması ve 30 yıl süre ile işletilmesi işinde mevzuata aykırı uygulamaları tespit etmişti. Ayrıca Gecekondu Fonu'ndan toplanan paraların amacı dışında kullandığı da raporda yer almıştı. Gecekondu Fonu'ndan toplam 10 milyon 915 bin 207,47 TL'nin amaç dışı kullanıldığı tespit edilmişti.

MALTEPE:
Yolsuzluğa adı karışan CHP’li belediyeler arasına İstanbul’daki Maltepe Belediyesi de bulunuyor. Geçen yıl yaptığı hizmet alım işi ihalesinde Belediye tarafından kiralanan araçların piyasa değerinin beş altı kat üzerinde bir fiyata kiralandığı iddia edilmişti. Kiralanan makam araçlarının aylık kirasının ise 22 bin 788 lira olduğu ileri sürülmüştü.

CHP'li Belediyelerde umumi manzara bu haldeyken; Kıbrıs'taki belediyelere "Belediyecilik İhraç" etmek kimin fikri ise; öncelikle kutlamakta fayda görüyoruz!

Yeni Asır gazetesi bugün manşetten haberleştirdi... İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark'taki (Fuar) ağaçlara konan kuşları kovalamak için 17 adet "KUŞ KOVUCU" aleti almak için ihaleye çıkıyormuş!

İnsan ister istemez Kültürpark'taki ağaçlara konan kuşların CHP'li olmadığını, başka partilerden olduğunu düşünüyor!

Şimdi bu kuş kovucu ihalesini sosyal demokrat belediyecilik anlayışının neresine sığdırabilirsiniz?

Kıbrıs'a giden Büyükşehir Başkanları arasında Tunç Soyer'de yer alıyordu... Bilemiyoruz ama, sayın Soyer belki de Kıbrıslı belediye başkanlarına belediyelerin kuşlara karşı nasıl savunma mücadelesi verebileceği brifingi bile vermiş olabilir mi?

Ya da CHP heyeti, Kıbrıslı belediye başkanlarına; "çöpünüzü yandaş taşeronunuza vereceğiniz ihalelerle çözün" önerisi sunmuş olabilir mi?

Temsil, yıllık bütçenizin yüzde 12'lik dilimini araç kiralama işine ayırın demiş olabilirler mi? (Bkz. Kuşadası belediyesi.) 

Açıkçası, CHP heyeti Kıbrıslı belediye başkanlarına hangi belediyecilik faaliyetlerindeki üstün başarılarını anlatmışlardır? 

Ya da bu ziyaretin perde arkasında ne var? 

Kıbrıs bu aralar çok karışıkta...!

  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.