‘Pandemi döneminde boşanmalar arttı, sevgi sözcüğü kullanmaktan kaçınmayın’

‘Pandemi döneminde boşanmalar arttı, sevgi sözcüğü kullanmaktan kaçınmayın’

‘Pandemide çiftler daha uzun vakit geçiyor, çözülememiş sorunlar gün yüzüne çıkıyor’

A+A-

Pandemi döneminden ikili ilişkilerin de etkilendiğini söyleyen Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım “Pandemide dünya genelinde boşanmalar arttı. Çiftler genellikle en çok sevgi sözcüğü kullanılmamasından şikayetçi, bu konuda bonkör olmalıyız” dedi.

Pandemi döneminde evde uzun süre vakit geçiren çiftler arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkmaya başladığını belirten İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, “İletişim problemi nedeniyle sorunlar daha da büyüyor” diye konuştu.

‘Pandemide çiftler daha uzun vakit geçiyor, çözülememiş sorunlar gün yüzüne çıkıyor’
Pandemi dönemine hazırlıksız yakalandığımızı söyleyen Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, “Bu süreçte insanların en çok karşılaştığı durum belirsizlik. Pandemi gerçeğinden en çok etkilenen ise aileler ve çiftler oldu. Pandemi döneminde ikili ilişkilerin birçoğu olumsuz iletişim yüzünden ya ayrılıkla sonuçlandı ya da doğru iletişim teknikleriyle ilişkiler daha da güçlendi. Bu süreci etkileyen en büyük faktör ise kişilerin normal zamanlarda olandan daha fazla süreyle iç içe olması. Çiftlerin aynı ev içerisinde çok uzun süre vakit geçirmesi bazı sorunları ortaya çıkartıyor. Evin içerisinde çiftler birbirleriyle daha uzun süre vakit geçirdikleri zaman eğer aralarında daha önce çözülememiş birtakım sorunlar varsa o sorunlar da gün yüzüne çıkıyor. Bu da çiftler arasında birtakım sürtüşmelere neden oluyor” dedi.

‘Çiftler iletişim problemi yaşıyor, konuşmak yerine küsmek aradaki sorunları derinleştiriyor’
Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, “Pandemi döneminin ne zaman biteceği belli değil. Bu sebepten dolayı kişilerde pandeminin ne zaman biteceği ile ilgili kaygılar da var. Pandemi dönemi bireysel olarak psikolojimizi etkilediği için ikili ilişkilerimizi de etkilemeye başlıyor. Çiftler iletişim problemleri yaşıyor. Pandemide dünya genelinde boşanmalar arttı. Kişilerin sürekli aynı evin içerisinde olup ben dili yerine sen dilini kullanmaları, birbirleriyle empati yapamamaları, konuşmak yerine birbirlerine küsmeleri aradaki sorunları derinleştirdi” diye konuştu.

‘Partnerimize onu sevdiğimizi söylemeliyiz’
Sürekli sosyal medyayla ilgilenmenin de çiftler arasında tartışmalara neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti:

“14 Şubat sevgililer günü sevgiyi kutladığımız bir gün. Terapilerimde de en çok çiftler birbirlerine sevgi sözcüğü kullanmamaktan şikayetçi. Çiftler genellikle ‘bana beni sevdiğini hiç söylemiyor’ diyor. O yüzden sevgiyi söylemekte biraz daha bonkör olmalıyız. Partnerimize onu sevdiğimizi söylemeliyiz.”

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.