Aysel ÇÖLTÜ

Aysel ÇÖLTÜ

İLÇE BELEDİYELERİNİN GELİRLERİNİ ARTIRMA ZAMANI

A+A-

İlk yazımda Büyükşehir Belediyeleri için mali anlamda ve dolayısıyla idari anlamda bir yol olduğunu yazmıştım. Öteden bu yana yazılarını takip ettiğim Gazetemiz yazarı sayın Dr. Erkan Karaarslan Hocamın dediği gibi, yola çıkanlar için yol hep vardır ve yol terbiye eder ve yine bilenler bilir ki yol uzundur ve yol arkadaşları ile sağlık, sıhhat ve esenlikle gidilir. 

Büyükşehir Belediyeleri için ilk etapta 50 gelir artış yönteminden 5 tanesini saymış olduğum Büyükşehir Belediyeleri İçin Gelir Artırıcı Çalışmalar Başlıklı yazım, bayram seyran demeden büyük okuyucu kitlelerine ulaştı ve çok olumlu tepkiler aldı. 

Elbette İlçe Belediyelerini de unutmadım. Ülkemizde 922 adet ilçe var. Bunların 519 tanesi adedi Büyükşehirlerde 403 adedi ise Büyükşehir Kapsamı dışında ki 51 ilde. Büyükşehir ilçe belediyeleri ile büyükşehir dışı ilçe belediyelerinin gelirleri çeşitli noktalarda farklılaşabilir elbette, Büyükşehir ilçe belediyesi emlak vergisi en temel gelirken diğer ilçe belediyelerinde su, ulaşım gibi gelir kalemleri bulunmaktadır. 

Bir belediyede gelir artırıcı çalışmalar, esasında o belediyede mevcut durum analizi yapılarak başlanır ve butik bir iştir. Bu yazımda istedim ki, 922 belediyeye fayda olacak bir alanı işleyim evet ilçelere ait ve neredeyse 922 ilçenin hepsi için geçerli ve bu ilçelerden belki 22 tanesinin aldığı 900 belediyenin ise almadığı bir gelir kalemi mevcuttur. Bu da MADEN PAYI’dır.

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun mükerrer 97. Maddesine göre, “Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde faaliyet gösteren maden işletmelerince, 3213 sayılı Maden Kanununun 14 üncü maddesinde yer alan paylara ilaveten yıllık satış tutarının % 0,2'si nispetinde belediye payı ayrılır.”

Görüldüğü üzere madenlerden maden hasılatının (karının değil hasılatının) binde 2’si oranında bir maden payı alınması gerekmektedir. Geriye doğru sadece 5 yıl gidildiğinde dahi madenlerin hasılatının yüzde 1’inin belediyelere maden payı olarak ödenmesi gerekmektedir. Mesela bu rakam ampirik bir çalışma yaptığım Bergama Belediyesi için 2 milyon TL’yi aşmaktadır.

Türkiye geneli maden hasılatı tutarı üzerinden yılda belediyelere ödenmesi gereken tutar 400 milyon TL’nin üzerindedir ve 2 hafta sonu yani Haziran ayında bu payın maden şirketleri tarafından belediyelere ödenmesi gerekmektedir. Belediyelerin mali yönetimine bu yazı ile çok büyük bir katkı sunduğumuzu düşünüyorum. Yazımın başında söylediğim gibi arayanlar için hep bir yol vardır, nasıl ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Mayıs ayında bir yola çıktı ve bir Türk Milleti için bir yol açtı ise.

Belediyelerin mali yönetimi alanında yol açmaya yol bulmaya devam edeceğiz. Tüm okuyucularıma güzel bir mayıs haftası diliyorum. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar