Aysel ÇÖLTÜ

Aysel ÇÖLTÜ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDE GELİR ARTIRMA İMKANLARI

A+A-

Halihazırda çok ciddi finansman sorunları yaşayan Büyükşehir Belediyelerinde finansmanın ağırlıklı olarak merkezi hükümet kaynaklarına dayanması nedeniyle, önemli bir gelir artırma çalışması yapılamayacağına dair yaygın bir kanı bulunmaktadır. Oysa hakikat bunun tersidir. Büyükşehir Belediyeleri doğru organizasyonel yapıları oluşturmak suretiyle, halihazırdaki bütçelerinin çok üzerinde gelirlere sahip olabilir. 

Büyükşehir Belediyelerinde benim tespit edebildiğim 50 ayrı yolla geliri artırmam mümkündür. Burada sadece 5 adet somut Gelir Artırma Çalışmasından (GAÇ) okuyucuyu bilgilendireceğim.

Büyükşehir Belediyelerinin hızlı bir şekilde gelir elde edeceği yerler şunlardır.
Baz İstasyonlarından Yer Seçim Bedeli Alınması
Büyükşehir Belediyeleri operatörlerin kendilerine başvurmamış olmaması nedeniyle almaları gereken yerseçim belgesi bedelini almamıştır. Hali hazırda bir büyükşehir belediyesinin binlerce adet yer seçim bedeli alınmamıştır. Bu 6 milyon TL tutarlı bir geliri belediyenin alması sadece birkaç gününü alacaktır.

Fiber Optik Hatlardan Geçiş Ücreti Alınması
Büyükşehir Belediyeleri kente çekilmiş olan fiber optik kablo hatlardan geçiş ücreti tahsilatı ile tüm ekonomik sorunlarını çözebilecektir. Örneğin yaşadığım kent olan Adana’da 9 milyon metreye yakın fiber optik hat bulunmaktadır. Bu hatlardan bugüne değin alınması gereken 70 milyonu aşkındır. Bu rakamdan fiilen bugüne değin alınmış olan geçiş rakamlarını düşüldüğünde geriye kalan rakam, belediyede ki mali krizleri önemli oranda çözecek düzeydedir.

ÇTV Gelirlerinin Artırılması
Her ne kadar ÇTV ilçe belediyelerine ait bir gelirse de işyerlerinden elde edilen ÇTV gelirlerinin % 20’si büyükşehir belediyesine aktarılmaktadır.
İlçe belediyelerinde ÇTV kayıtları içleracısı durumdadır. Kapanan firmalar belediyeye uğramıyor anlamsız olmaması gereken tahakkuklar verilemeye devam ediyor; yeni kurulan firmalarda belediyeye gitmediği için olması gereken tahakkukta yapılamamaktadır. 
Doğru bir envanter çalışması ile, kayıtlarda olmayan binlerce mükellef kayıt altına alınacak hem ilçe belediyelerinin hem bşb gelirleri önemli oranda artacaktır.

Merkezi Hükümet Paylarının Artırılması
Gelirini A Şehrinde elde eden beyanı B şehrinde yapılan durumları tespit edip, ilgili mükellefin gelirini A şehrinde beyan etmesi sağlanmaya çalışılacaktır. Bu proje ile her sene 100 Milyon TL verginin A şehrinde beyanı sağlansa o BŞB her sene doğrudan 3,6 milyon gelir artışı sağlanmış olacaktır.
                                               
Açık Hava Mecralarından Gelir Elde Edilmesi
Açık hava mecralarına konulacak bilbord yerlerinin koordinatlarını belirlemek ve bu koordinatlar üzerinden 20 sene gibi uzun vadeli kiralama ihaleleri tesis edip kira bedelinin peşin alınması ile gelir ve finansman sorunlarına çözüm üretilebilecek durumdadır.

Henüz 45 yol daha var sadece benim bildiğim ve burada yer yokluğundan sayamadığım. Her zaman bir yol vardır. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar